Jak správně vybrat realitní kancelář makléře 2

Přemýšlíte o prodeji nebo pronájmu nemovitosti v Brně a okolí? Nevíte, jestli prodat jako samoprodejce nebo využít služeb realitní kanceláře?

V Jihomoravském kraji máte tuto úvahu trochu zjednodušenou tím, že provizi realitní kanceláři neplatí prodávající, nýbrž kupující, tudíž veškeré služby v tomto někdy zdlouhavém procesu máte zdarma a jediným vaším úkolem je tedy zvolit správnou RK, a hlavně kvalitního realitního makléře.

Na co se tedy zaměřit, podle jakých parametrů vybírat a na co si dát pozor, jsem pro vás shrnul do desatera.

  1. Každý zná ve svém okolí nějakého realitního makléře. Sousedka říkala, že její synovec je makléř a on vám to prodá. Nezjednodušujte si to a neberte toho prvního, kterého vám přihraje osud. Netvrdím, že to nemůže být zrovna bingo, ale určitě vyzkoušejte více zdrojů, kde budete mít možnost srovnání.
  2. Nechte si doporučit schopného makléře od spokojeného klienta, ale jeho profesionalitu si ještě radši ověřte na internetu. Zkušený a solidní makléř nic neskrývá a je všude vidět. Vše o jeho osobě a práci si vygooglíte a najdete hodnocení od klientů.
  3. Kvalitní makléř má obvykle svůj profil na Google a Seznamu, je na webových stránkách své mateřské realitní kanceláře, a ještě lépe má svou vlastní webovou stránku, kde se dozvíte před případnou osobní schůzkou něco o něm jako o člověku, a především jakým způsobem pracuje. Měl by být dohledatelný i na sociálních sítích. Když je makléř vidět, máte záruku toho, že bude dobře vidět i vaše prodávaná nebo pronajímaná nemovitost.
  4. Vybírejte makléře podle specializace a místa působení. Pokud budete prodávat například byt v Brně, prověřte si, že se jedná opravdu o místní RK a vybraný makléř tuto lokalitu dobře zná. Jde přece o to umět vyzdvihnout nejen prodávanou nemovitost, ale i konkrétní lokalitu, kde se nabízená nemovitost nachází. Musí umět prodat i výhody lokality.
  5. Pokud vám bude doporučena konkrétní realitní kancelář, nenechte si vybrat makléře realitní kanceláří, ale vyberte si ho sami. Je nutné si uvědomit, že s tímto člověkem budete komunikovat v řádu několika měsíců, a pokud vám i přes své schopnosti nebude sympatický, může se stát prodej vaší nemovitosti noční můrou.
  6. Před závazným rozhodnutím o spolupráci se s makléřem určitě nejdříve sejděte osobně na nezávazné schůzce. Schopný makléř by měl mít nachystaný jasný strategický plán prodeje ušitý na míru vaší nemovitosti. Měli byste z něho mít pocit, že se jedná o komunikativního člověka a dobrého obchodníka, který má stejný cíl jako vy, tzn. prodat vaši nemovitost výhodně a efektivně.
  7. Nevybírejte makléře podle velikosti a jména jeho realitní kanceláře, ale podle osobnosti realitního makléře. Ve velkých a známých realitních kancelářích může být někdy velká fluktuace nezkušených lidí a v menší realitní kanceláři naopak stabilnější a zkušenější tým s individuálním přístupem. Samozřejmě to nemusí být vždy pravidlem.
  8. Rozhodujete se mezi více makléři? Hlavní důraz při výběru toho správného je velmi často mylně kladen na výši nastavené kupní ceny, bez rozumné argumentace. Tento makléř řekl, že byt prodá za nejvíc, ten bude nejlepší. Tak to bohužel nefunguje. Ten nejlepší vám nezávazně vypracuje odhad tržní ceny vaší nemovitosti a použije další rozumná vodítka pro určení správné prodejní ceny, která je pro úspěšný prodej nebo pronájem vstupní branou.
  9. Máte vybráno? Prostudujte si před definitivním ANO ještě Zprostředkovatelskou smlouvu, kde jsou jasně shrnuty podmínky o vaší vzájemné spolupráci. Vše, na čem jste se ústně dohodli, by mělo být stvrzeno i písemně.
  10. Nebojte si říct o své podmínky při vzájemné spolupráci. Správný realitní profesionál vždy najde minimálně kompromis, který bude přijatelný pro obě strany tak, abyste měli z celého procesu dobrý pocit.

 

Důkladný a promyšlený výběr vhodné realitní kanceláře, a prioritně správného realitního makléře, se určitě vyplatí. Pojďme do toho a půl je hotovo.

Neváhejte mě kontaktovat:

* povinné pole