Chystáte se pronajmout svůj byt v Brně a nemáte s tím ještě žádnou zkušenost?
Všechno je jednou poprvé, ale proč to neudělat hned dobře a zbytečně se tak nepouštět do zdlouhavého a rizikového procesu pokus-omyl, který se může někdy prodražit?
Čím začít?
Rozhodnutí, jestli to zvládnete sami nebo budete spolupracovat s realitní kanceláří, je prvním krokem.
Nechcete využít služby RK na pronájem bytu a najdete si nájemce sami, i když v Jihomoravském kraji máte vy jako pronajímatel kompletní servis realitní kanceláře zdarma?
Pojďme tedy na to. Praktický postup shrnu do stručných bodů.
- Nastavení správné ceny nájmu někdy není jednoduché. Srovnání pouze s ostatními inzeráty v dané lokalitě bývá zavádějicí. Existuje sice cenová mapa, ale v ní se nepracuje s detaily a je velmi obecná. Důležité pro určení správné ceny je znalost samotné lokality a jejich výhod. Brno je zlatá loď, ale má na palubě slabší místa (lokality), ale i VIP místa. Lokality silnější, slabší, panel, cihla, patro, okolí, balkon, vzdálenost do centra a mnoho dalších faktorů rozhoduje o ceně vaší nemovitosti. Z této mozaiky a dalších nezmíněných kousků poskládejte celek a máte cenu, která bude reálná a přitom investičně zajímavá.
- Nešetřete a nechte si připravit právníkem smysluplnou nájemní smlouvu, která odpovídá platnému občanskému zákoníku. Nestahujte divotvorné slátaniny z internetu. V případě problému s nájemcem potom taková smlouva nemá žádnou váhu a vy tím pádem nemáte lidově řečeno právní páku. Protože nový občanský zákoník není úplně nakloněn pronajímateli, nemůžete si do smlouvy psát podmínky, jaké chcete, nebo vlastně můžete, ale v případě budoucího sporu s nájemcem je rozhodující občanský zákoník, nikoliv nájemní smlouva.
- Připravte byt na prohlídky a vlastně i k samotnému pronájmu v rámci možnosti tak, aby byl čistý, vzdušný a voňavý. Výmalba na bílou barvu a základní údržba je základ.
- Dobře si rozmyslete, jaká má být cílová skupina nájemce na váš byt k pronájmu. Jiná bude počáteční investice, pokud budete chtít pronajmout byt třeba čtyřem studentům, a jiná, pokud by se mělo jednat třeba o manažerský byt. Jestli byt zařídit nábytkem, spotřebiči, nebo jestli nechat zařízený pouze kuchyňskou linkou? Dobře si spočítejte počáteční vklad a návratnost.
- Byteček je už pěkný jako klícka a teď aby o tom věděli všichni, co o tom vědět mají. Správná propagace naláká na prohlídku třeba i ty, co o byt v této lokalitě neměli zájem. Propagovat byt k pronájmu je trošku jednodušší než byt k prodeji, ale přesto nic nepodceňte a snažte se uspokojit zájemce hledající byty k pronájmu nejdříve alespoň vizuelně. Kvalitní fotografie, které natáhnou oko hledajících, v kombinaci s chytlavým textem nabitým emocemi chytí za srdíčko a přivedou vám více potenciálních zájemců na prohlídku. Opět nešetřete a inzerujte spíše na specializovaných realitních serverech, jako je třeba S-reality, které vám zajistí kromě většího počtu zájemců i to, že vám nebudou volat především realitní makléři. Samozřejmě využijte i sílu sociálních sítí. Pozor, do inzerátu nemůžete psát úplně všechno, co vás napadne.
- Inzerát zabral, byt se líbí. Připravte se psychicky na to, že ne vždy se dostaví na prohlídky lidé dle vašich představ a někteří se bez předchozího upozornění nedostaví vůbec. Udělejte si menší výběrové řízení už po telefonu. Nenechte se tím otrávit a buďte příjemní a otevření, protože kromě bytu si budoucí nájemce vybírá i svého nového pana pronajímatele. Nevyberte prvního, kdo řekne ano, ale rozhodnutí si dobře zvažte. Není vůbec jednoduché se potom špatného nájemce zbavit. To je téma na další článek. Určitě doporučuji před finálním rozhodnutím i nahlédnutí do registru dlužníků, jestli na vámi vybraného nájemce není vedeno exekuční řízení.
- Při podpisu nájemní smlouvy by vám měl nájemce kromě nájmu dopředu složit i jistotu (kauci) minimálně ve výši jednoho měsíčního nájmu, která slouží alespoň k částečnému pokrytí případných ztrát při špatné platební morálce nájemce a dále vzniklých škod na majetku, které nájemce způsobí.
- Spolu s předáním bytu předáte novému nájemci i stavy měřidel energií, které zapíšete do předávacího protokolu. Zálohy na kterých jste se oboustranně dohodli, musejí být vyúčtovány dle skutečné spotřeby, tzn. případné přeplatky vracíte nájemci, nedoplatky musí uhradit nájemce vám.
Jak jsem v úvodu zmiňoval, toto jsou pouze ve stručnosti uvedené základní pilíře úspěšného pronajmutí vaší nemovitosti, ale k nim se vážou ještě další věci, které jsou případ od případu různé a je nutné s nimi počítat.
Nemáte čas a energii toto všechno řešit a platit? Přece jen byste radši nechali zodpovědnost za pronájem bytu odborníkovi, který vše udělá za vás?
Vaše dotazy rád zodpovím emailem, telefonicky i na nezávazné osobní schůzce.
Dlouhodobě spolupracuji s desítkami klientů a specializuji se na prodej a pronájem bytů a rodinných domů v Brně.
Hodnocení spokojených klientů: https://www.mikulasek-zdenek.cz/reference/
Neváhejte mě kontaktovat: